6. 4. 2017

Kaštieľ Betliar po štvrtýkrát

Ako o mne už možno viete, mám veľmi rada výlety (akéhokoľvek typu) a teším sa na každé miesto, kam sa rozhodneme vybrať. Rovnako rada mám naše hrady a zámky, a hoci som na Betliari ako dieťa bola dokopy trikrát, nič z interiéru som si už nepamätala a všetko bolo pre mňa tým pádom úplne nové.

Kľukatá cesta smerom na Betliar, neznáme okolie za oknom, neznáme lesy, zastávka U vodnára na obed (posledné dve fotky, jazero Úhorná - mimochodom, majú tam skvelú kapustnicu!)... Jedine záhrada mi bola akási povedomá a kým sme sa dostali na rad, mohli sme sa po nej do sýtosti poprechádzať. Hoci stromy boli ešte bez listov, tráva sa už pekne zelenala a bolo teplo takmer ako v lete.

Stihli sme úplne posledný vstup. Bohužiaľ, inou formou sa dovnútra nedostanete, musíte ísť spolu so skupinkou ďalších ľudí a na všetko je len jedna hodina (aspoň pre mňa to bolo málo, no chápem, že sa musí dať priestor aj iným). Vystihli sme prvú nedeľu v mesiaci (vtedy je vstup zadarmo) a návštevníkov prišlo naozaj dosť. Viem, že pri fotkách ľudoprázdnych interiérov tomu nebudete veriť, ale iba s pomocou mojej trpezlivosti a rýchlosti (kým niekto nevojde do záberu :D) sa mi to ako-tak podarilo. Aj svetelné podmienky boli veľmi náročné pre fotenie (asi z dôvodu ochrany nábytku a obrazov, aspoň si to myslí moje všeznalecké ja), takže nečakajte miestnosti zaliate svetlom ako v seriáli 1890.

Aj napriek toľkým ľuďom, dlhej ceste, horúcemu počasiu a o poznanie chladnejšiemu kaštieľu som si to užila. Veď sa pozrite na tie nádherné izby, pootvorené kúpeľne (prístupná bola len jedna) a prírodu okolo... Dokonca ma zaujalo niekoľko naozaj krásnych obrazov (a to som realizmus nikdy nemala veľmi v obľube), starých fotiek a exotických doplnkov (napríklad aj z Číny a Egypta). Ak budete mať možnosť, určite by som vám návštevu kaštieľa odporúčala. No ja sama by som nabudúce radšej riadne zaplatila s nádejou, že skupinky budú menšie! :)4 komentáre:

 1. Sonja, krááásne fotky! Umenie nie je len počin toho architekta, ale aj ten tvoj fotografický! A tie podmienky na fotenie si zvládla bravúrne! Keby si to nebola napísala, človek by si myslel, že si ťa zaplatili na celý deň, nech im to tam v pokoji zdokumentuješ :D S návštevami Betliara to mám veľmi podobne. Ako malá som tam bola niekoľkokrát, no keď som sa tam asi pred dvomi rokmi vrátila, všetko bolo pre mňa ako nové.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Rebeka, ďakujem krásne! Snažila som sa, som rada, že to pôsobí tak, že na fotenie som mala celý deň. :D

   Odstrániť
 2. Jeeeej Sonji tak toto bol pre mna zazitok! Tolko som uz premyslala ze by som tam mala ist a po tomto clanku vo mne bojuje pocit ze uz nemusim (lebo fotky su skvele!) :))) a mala by som (lebo ma moc navnadil! :) Nadhera! A DAKUJEM! (ze si sa podelila) :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Luci! Mamke ten výlet napríklad až tak veľa nedal (pre dlhú cestu), ale mne sa to oplatilo aj pre tú jednu hodinu vstupu. :) No myslím, že keď sa obrníš voči ľuďom a čakaniu, dá sa to užiť! :D

   Odstrániť